Decyzja konserwatora w sprawie „Ławeczki na Skwerze Niepodległości z postacią księżnej Izabeli Czartoryskiej” - Serwis Konsultacji Społecznych Miasta Puławy

Urząd Miasta Puławy, ul. Lubelska 5, 24-100 Puławy, tel. 81 458 60 01, um@um.pulawy.pl   Biuletyn informacji publiczej Urzędu Miasta Puławy

Decyzja konserwatora w sprawie „Ławeczki na Skwerze Niepodległości z postacią księżnej Izabeli Czartoryskiej”

data aktualizacji: 9 miesięcy temu 11.09.2018, odsłon: 1876, ~Ewelina Borawska

Do Urzędu Miasta Puławy wpłynęła decyzja Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w sprawie pozwolenia na działania związane z montażem rzeźby parkowej – „Ławeczki księżnej Izabeli Czartoryskiej”.

Projekt pn. „Ławeczka na Skwerze Niepodległości z postacią księżnej Izabeli Czartoryskiej” został zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego 2018. Został poddany pod glosowanie mieszkańców, a następnie skierowany do realizacji w ramach budżetu miasta na 2018 rok.

Zgodnie z sugestiami radnych i dużym zainteresowaniem opinii publicznej, projekty „Ławeczki…” oraz propozycje lokalizacji rzeźby zostały poddane konsultacjom wszystkich mieszkańców. Puławianie mogli wybrać jeden z siedmiu projektów rzeźby i jedną z trzech lokalizacji. W głosowaniu wzięło udział 336 osób. Zwyciężył projekt na zdjęciu poniżej, a jako najlepszą lokalizację wskazane zostało miejsce na już istniejącej ławce przed Centrum Informacji Turystycznej na Skwerze Niepodległości. Skwer objęty jest ochroną konserwatorską. W związku z powyższym konieczne było wyłonienie jednego konkretnego projektu i lokalizacji, aby można było zwrócić się z wnioskiem o wydanie pozwolenia na montaż rzeźby do Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Decyzja konserwatora nie pozwala na zrealizowanie projektu wyłonionego w konsultacjach.

 

Wybrany przez mieszkańców projekt rzeźby

 

Jak czytamy w decyzji konserwatora:

 „LWKZ stoi na stanowisku, że proponowane rozwiązania nie są właściwe w zakresie lokalizacji pomnika oraz jego formy plastycznej i estetyki – co nie daje podstaw do prawidłowego wkomponowania go w przestrzeń publiczną oraz historyczny kontekst architektoniczny i krajobrazowy. Ponadto nie oddają one szacunku i powagi wobec księżnej Izabeli Czartoryskiej, duchowej patronki i twórczyni kulturalnego rozmachu Puław, co było niewątpliwie założeniem inicjatorów pomnika”.

 

DECYZJA KONSERWATORA

 

+ 5 głosów: 11 (45%) 6 -
Udostępnij na Google+